Buradan ev alan köşeyi dönecek. Evler hala aynı fiyat

Karadeniz Bölgesi‘nin en dikkat çeken şehirleri arasında yer olan Bolu, tarihinden lezzetlerine kadar her alanda öncü konumda yer alması detayıyla dikkat çekmiş oldu.

Türkiye’nin en güzel ilçeleri tek tek sıralanırken Bolu’nun tarihi ve doğal güzellikleri ile ünlü ilçesi Gerede, Türkiye’nin en güzel ilçeleri listesinde yer aldı.

Dört mevsimin muazzam manzaralar çıkardığı Gerede, hem kültürel hem de doğal zenginlikleri ile birçok kişinin dikkatini çekiyor. Her köşede farklı bir anı canlandıran bu ilçe tüm zenginliği ile yerli ve yabancı turistleri çekmektedir.

TÜRKİYE’NİN TARİHİ DEĞERLERİ

Türkiye farklı şehirlerde farklı kültür ve gelenekleri bir arada bulunduruyor. Türkiye’nin en güzel ilçeleri listesinde ilk sıraya adını yazdıran İzmir’in Seferihisar ilçesi muhteşem doğal manzaraları ve tarihi dokusuyla herkese hayran bırakırken listede Seferihisar’ın yanı sıra Karabük’ün Safranbolu ilçesi de yer aldı.

Eşsiz bir atmosfere ve zengin bir mimariye sahip olan bu ilçe 19. sırada yer aldı. Bolu’nun Gerede ilçesi de listeye giriş yapan en güzel yerler arasında görüldü.

TARİHİN KALBİ BOLU’DA ATIYOR

Bolu Gerede’nin tarihsel geçmişi oldukça zengin ve köklüdür. Gerede, Anadolu’nun farklı medeniyetlerine ev sahipliği yapmış bir yerdir. Antik dönemlerde Gordion Krallığı’nın etkisi altında kalmıştır. Daha sonra ise Pers, Makedonya, Roma ve Bizans gibi çeşitli medeniyetlerin egemenliği altına girmiştir.

Osmanlı döneminde ise Gerede önemli bir konumda bulunmuştur. Osmanlı İmparatorluğu’nun Rumeli’ye geçiş yollarından biri olarak stratejik bir öneme sahipti. Gerede, Osmanlı’nın Anadolu’daki askeri ve ticari faaliyetlerinde bir üs görevi görmüştür. Ayrıca Osmanlı döneminde önemli bir ticaret merkezi olarak da öne çıkmıştır.

Gerede’nin adı, Orta Asya’dan Anadolu’ya göç eden Türk boylarından biri olan Gerede Boyu‘ndan gelir. Bu boyun Anadolu’da yerleştiği bölgelere Gerede adı verilmiştir. Gerede, tarihi boyunca ticaretin ve kültürel etkileşimin önemli merkezlerinden biri olmuştur. Günümüzde de bu önemini sürdürmektedir.

Gerede “Kratia” isminden gelen bir kelime anlamı bulunmaktadır. Tarihi yapısı ile göz kamaştıran Gerede Türkiye’nin en güzel ilçeleri arasında yer almayı da sonuna kadar hak ediyor. Tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Gerede, ziyaretçileri unutulmaz anlar yaşatmaktadır.

DOĞA TUTKUNLARININ UĞRAK NOKTASI OLDU

Oldukça önemli bir turizm merkezi olan Bolu Gerede ilçesi ile de sık sık gündemde yer alıyor. Tarihi ve doğal güzellikleri ile her yıl binlerce turisti ağırlayan Gerede, doğa sporları ve tarih keşifleri içinde ideal bir konum oluyor.

Türkiye’nin en güzel ilçeleri sıralamasında listeye giren Bolu dört bir yanında bulunan eşsiz güzellikleri de gelenlere Armağan ediyor. Türkiye’nin Turizm potansiyeline katkı sağlayan ilçesi Gerede hem İstanbul’a hem de Ankara‘ya yakın oluşuyla en çok tercih edilen noktalar arasında yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x