Adana’da değişim rüzgârı esiyor

31 Mart yerel seçimlerinden sonra başkanları değişen belediyelerde büyük değişimler yaşanıyor. Her yerel seçimden sonra Edirne’den Kars’a tüm belediyeleri ziyaret ediyorum. Bu sene Adana’dan yola çıktım.

Bu haftaya Adana’da başladım. Yerel seçimlerden sonra belediyelerde yönetim değişikliğiyle birlikte birçok birim müdürünün de değiştiğini gördüm. Adana’ya iner inmez ilk durağım Büyükşehir Belediyesi oldu. Zeydan Karalar’ı tebrik edip hayırlı olsun ziyaretinde bulundum. Başkan Karalar’ın çok vaktini almadan yeni dönemle ilgili beklentilerini sordum. Başkan, şehir merkeziyle kırsal arasında fark kalmayana kadar çalışacağını ifade etti. Hayırlı olsun ziyareti olduğu için detayları daha sonraya bıraktım. Büyükşehir Belediyesi’nden çıkar çıkmaz, soluğu Adana’nın nüfus bakımından en büyük ilçesi olan Seyhan Belediyesi’nde aldım. 57 ilden fazla nüfusa sahip olan Seyhan’da görev yapmak da dolayısıyla çok zor. 31 Mart seçimlerinden sonra Seyhan Belediye Başkanı seçilen Oya Tekin’e hayırlı olsun ziyaretinde bulundum. Başkan Tekin ile kısa bir sohbet gerçekleştirdik. Bu arada daha önce de çok kez Seyhan Belediyesi’ne gitmiş bir gazeteci olarak Oya hanımın farkını daha güvenlikten geçer geçmez gördüm. Seyhan’a kadın eli değmiş. Eminim ki Başkan Tekin, çok kısa bir zamanda Seyhan’ın çehresini değiştirip cazibe merkezine çevirecektir. Başkanın çok vaktini almadan müsaade isteyip diğer belediyeleri ziyaret etmek için yola koyuldum.

‘Araçlar çok eski’

35 yıl sonra AK Parti’den CHP’ye geçen Yüreğir Belediyesi’ne gittim. Belediyenin kapısından girer girmez dikkatimi çeken ilk şey belediyenin girişinde vatandaşa dağıtılan çay ve kahve servisi oldu. Yönetimin AK Parti’de olduğu dönemde kurulan çay kahve servisi devam ediyordu. İşleyişte hiçbir şey değişmemiş. Merdivenlerden çıktığımda eski dönemden tanıdığım birçok kişinin işine devam ettiğini gördüm. Bir önceki başkanın özel kalemi dâhil herkes görevinin başındaydı. Başkan ile kısa bir sohbet ettim; belediyedeki durumu sordum. Her belediyede olduğu gibi Yüreğir’de de birtakım borçların olduğundan bahsetti. Benim önceliğim belediyenin hizmet araçları diyerek söze başlayan Yüreğir Belediye Başkanı Ali Demirçalı, “Elimizden geleni yapıp Yüreğir’de değişimi sağlayacağız” dedi.

Kasa boş!

Belediye serüvenim devam ediyor. Bir sonraki durağım Merkez Çukurova Belediyesi oldu. Gittiğim her belediye başkanına sorduğum gibi Çukurova’nın genç başkanı Emrah Kozay’a da belediyenin durumunu sordum. Uzun yıllar CHP’li eski belediye başkanı Soner Çetin’in yönettiği belediyenin mali tablo âdeta felaketmiş. Başkan Kozay’ın dediğine göre 2024 yerel seçimlerinde CHP aday göstermeyince İYİ Parti’den aday olan Soner Çetin, giderayak çok fazla harcama yaparak kasayı boşaltıp görevi devretmiş.

1 ayda 6 proje

Ziyaretlerim arasında en etkilendiğim yer Ceyhan oldu. Tekrar Belediye Başkanı seçilen Kadir Aydar, mazbatayı alır almaz projeler yapmaya başlamış. 6 projeyi hayata geçirdiğini ifade eden Başkan Aydar, “Ceyhan enerji alanında Türkiye’nin kalbi olacak. Bence gerçek Adana ve Çukurova, Ceyhan’dır” dedi.

Açılışa gün sayıyor

Gün gün gittiğim il ve ilçelerden detayları sizlerle paylaşmaya devam edeceğim. Adana’ya şimdilik veda ederken Adana Havaalanı’ndan da bahsetmeden geçemeyeceğim. Aldığım bilgiye göre, Mersin ve Adana’nın ortak kullanacağı Çukurova Havaalanı açılış için gün sayıyormuş. Açılışın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na yetişeceğini söylediler. Eylül ya da ekim aylarında Adanalılar Teknofest coşkusu yaşayacak. Tahminimce bir dahaki seyahatimde Çukurova Havaalanı’na inmiş olacağım… Adana’dan şimdilik bahsedeceklerim bu kadar.

Onlarca çocuğa umut oldular

Darende Belediye Başkanı Alican Bozkurt, çıkardığı “Gezginle Yolculuk” adlı şiir kitabının gelirinin yanı sıra arkadaşlarının destekleriyle deprem bölgesi şehirlerinden Malatya’nın Darende ilçesindeki Mehmet Emin Ilıcak Fen Lisesi’nin bahçesine konteyner kütüphane yaptıran Mevlüt Sönmezler’e teşekkür etti. Turkish Ground Services (TGS) Yer Hizmetleri AŞ Adana Başmüdürü Mevlüt Sönmezler’in yanı sıra Kaymakam Şeref Gülyer, İlçe Millî Eğitim Müdürü Fevzi İnce, Okul Müdürü Ünal Çiftçi’nin tüm süreçte verdiği destek sayesinde hızla yapımı tamamlanan kütüphane 26 Nisan’da açıldı. Açılışta, Kaymakam, Belediye Başkanı, İlçe Millî Eğitim Müdürü, İlçe Emniyet Müdürü ve yöneticiler ile Adana’dan gelen gönüllü ekip yer aldı.

Sincan’da millet kıraathanelerine yoğun ilgi

Açıldığı günden bu yana ziyaretçi akınına uğrayan Millet Kıraathaneleri, gençlerin her daim gözdesi. Projelerini vatandaşların istek ve ihtiyaçları doğrultusunda gerçekleştiren Sincan Belediyesi, hizmete sunduğu Millet Kıraathaneleri ile her yaştan vatandaşın konforlu, rahat ve sessiz ortamda ders çalışmasına ve kitap okumasına olanak sağlıyor.

Hem eğlendiler hem öğrendiler

Hurda bir tır dorsesinin gerekli bakım, onarım ve revizyonlarını yaparak “Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Eğitim Tırı”na dönüştüren Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, gelecek nesillere çevre bilinci konularında eğitim vermek ve farkındalık kazandırmak amacıyla çalışıyor. Yeniden kullanımın en güzel örneklerinden biri olan Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Eğitim Tırı, Balıkesir genelindeki okullarda öğrencilere sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde; atıkların yönetimi, iklim değişikliği, farkındalık ve uyum konularında eğitim veriyor.

İlk sergi Kartepe’ye

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek ve Sanat Eğitim Kursları (KO-MEK), bahar aylarında düzenlediği geleneksel ilçe sergilerine başladı. Kursiyerlerin bir yıl boyunca ürettiği el emeği göz nuru ürünler, ilk olarak Kartepe’de vatandaşlarla buluşturuldu. İlk sergisini Kartepe ilçesinde açan KO-MEK, el emeği göz nuru ürünlerle ziyaretçilerden tam not aldı.

Sanat kurslarına yoğun ilgi

Malatya Büyükşehir Belediyesi, sanata gönül veren ve kendini geliştirmek isteyenleri desteklemeye devam ediyor. Malatya’nın kültür ve sanat şehri olarak anılması amacıyla her türlü yeniliği ve ayrıntıyı dikkate alan Malatya Büyükşehir Belediyesi, vatandaşlar için faydalı olacak tüm sanat dallarını hayata geçiriyor.

İlk önceliği bozuk yollar

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde belediye ekiplerince gerçekleştirilen yol bakım ve onarım çalışmalarını inceledi. Mehmet Akif Ersoy Mahallesi’nde, altyapı çalışmaları ve çeşitli nedenlerle bozulan yollar ve yaya kaldırımları, Muhtarlık İşleri Müdürlüğü ekiplerince onarılıyor. Mahallede gerçekleştirilen çalışmaları yerinde inceleyen Belediye Başkanı Rasim Arı, yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bölgenin en büyüğü

Çorum’da, Osmancık Belediyesi’nin yaptırdığı Kapalı Pazaryeri’nin etrafı da kapatılarak ısıtma sistemi kurulacak.

Öğrenciler istedi büyükşehir yaptı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin kente kazandırdığı Yüksek Hızlı Tren (YHT) Gar Öğrenci Çalışma İstasyonu; 300 metrekare alanda kurulan kitap okuma bölümü, toplantı odası ve çalışma alanlarıyla başkentli öğrencilerin hizmetine açıldı.

Can dostları ziyaret etti

– Sivas Belediye Başkanı Dr. Âdem Uzun, birim ziyaretleri kapsamında Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Sokak Hayvanları Bakım ve Rehabilite Merkezi’ni ziyaret etti. Tesisi gezerek Veteriner İşleri Müdürü Şahin Alıcı’dan bilgi alan Başkan Uzun, doğayı paylaştığımız sevimli dostlarımız ile yakından ilgilendi.

İlçeye 60 bin ağaç

– İstanbul’da, Kâğıthane Belediyesi tarafından ağaçlandırma çalışmaları kapsamında ilçenin farklı bölgelerine 60 bin adet fidan ve ağaç dikildi. Kâğıthane Belediye Başkanı Mevlüt Öztekin, “Kâğıthane Belediyesi olarak gelecek kuşaklara daha yeşil bir Kâğıthane bırakmak amacıyla doğanın korunmasının yanı sıra yeşilin her tonunun artması için mücadelemize devam ediyoruz. Çocuklarımızla beraber ağaçları da büyümüş oluyor” dedi.

Kuşadalıların vazgeçilmez adresi Arya

– Kuşadası Belediyesi’nin öz iştiraklerinden olan ve yüksek kalite standartlarına uygun olarak işletilen Arya AŞ’nin modern ve konforlu tesisleri, misafirlerine güler yüzlü uzman personeliyle sunduğu hizmet, uygun fiyatları ve lezzetli ürün çeşitliliğiyle kentte her mevsim ilgi odağı olmayı sürdürüyor. Kuşadası’nın farklı noktalarında bulunan tesislerde, Adalı Kart sahiplerine özel indirimler de uygulanıyor.

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya [email protected] elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x